Z hľadiska predpokladaného programu Benedikta XVI. je rok 2010 zatiaľ tým najbohatším. Pápež absolvuje početné návštevy v rámci Európy, ale aj celého sveta. Daný rok bude tým najintenzívnejším, aký Svätý Otec absolvoval vo svojom doterajšom pontifikáte. Najväčšími udalosťami budú určite zahraničné, apoštolské návštevy.

Prvá návšteva bude smerovať na Maltu v dňoch 17. – 18. apríla 2010. Bude uskutočnená v rámci 1950. výročia stroskotania apoštola Pavla na brehoch ostrova. Druhá cesta bude v máji a bude zameraná na Portugalsko. Pri príležitosti putovania Benedikta XVI. po mariánskych sanktuáriách vo svete budú jeho kroky viesť samozrejme aj do Fatimy. Dni od 4. – 6. júna 2010 budú patriť návšteve Cypru. Svätý otec predstaví pracovný dokument synody pre Blízky východ. Ďalším dôvodom pre výber tohto miesta je aj dialóg s miestnou Pravoslávnou cirkvou, na čele ktorej stojí Chrysostomos II.. Ten sa vo veľkej miere angažuje v ekumenickom úsilí (ekumenizmus - hnutie protestantských cirkví, ktoré sa snaží zjednotiť všetky cirkvi sveta). Dátum poslednej návštevy nebol zatiaľ presne stanovený, ale malo by ísť o druhú polovicu septembra. Miestom je Veľká Británia. Najväčšou udalosťou by malo byť blahorečenie kardinála Johna Henryho Newmana (1801 – 1890). Táto návšteva bude mať tiež ekumenický charakter, nakoľko sa bude týkať minuloročného motu proprio o možnostiach a podmienkach vstupu anglikánov do plného spoločenstva s Katolíckou cirkvou.“

V rámci Talianska má Svätý Otec naplánované štyri pastoračné cesty.

V dňoch 10. 4. – 23. 5. 2010 sa uskutoční mimoriadna výstava Turínskeho plátna, ktorej sa 2. mája zúčastní aj samotný pápež. V nasledujúcom mesiaci jún bude ukončený Rok kňazov. Najväčšie oslavy budú prebiehať v Ríme od 9. – 11. júna za prítomnosti kňazov z celého sveta. Júl bude patriť návšteve regiónu Abruzzo (minulý rok postihnutý zemetrasením), kde budú prebiehať oslavy 800. výročia narodenia pápeža Celestína V. Mesto Carpineto Romano má v rozvrhu Benedikta XVI. svoje miesto v septembri. Dôvodom je 200. výročie narodenia pápeža Leva XIII. Stretnutiu s rodinami a mládežou bude venovaný október a hlavné mesto Sicílie Palermo. „Okrem iného je naplánované aj vydanie druhej časti pápežovej knihy Ježiš Nazaretský. V pláne je aj vydanie apoštolskej exhortácie zo záverov synody o Božom Slove, ktorá sa uskutočnila vo Vatikáne v roku 2008.“

V nasledujúcich rokoch si snáď Svätý Otec nájde cestu aj na Slovensko. Možno to nie je až také nereálne, nakoľko v septembri minulého roka 2009 odovzdal prezident Ivan Gašparovič pozvánku na návštevu našej krajiny šéfovi vatikánskej diplomacie. Arcibiskup Stanislav Zvolenský tvrdí, že návšteva by sa mohla uskutočniť už o tri roky.“

(ez)

Zdroj: www.tkkbs.sk