Povedali o ňom: humanista i teológ, intelektuál i robotník, patriot i Európan, literát i kazateľ, biskup i jednoduchý veriaci, hľadajúci vo svetle Kristovom. Viem, čomu žijem. Viem, za čím kráčam, viem, o kom chcem vydávať svedectvo...

Vstúpil do Spoločnosti Ježišovej (1939), zmaturoval (1944) v Kláštore pod Znievom, tajne bol vysvätený za kňaza (1.10.1950), tajne aj za biskupa (24.8.1951). Bol odsúdený za vlastizradu (1960), z väzenia vyšiel v roku 1968. Od pápeža Pavla VI. Dostal (1969) biskupské insígnie. Pracoval ako robotník a opravár výťahov. V rokoch 1990 - 2005 pôsobil ako nitriansky diecézny biskup, od roku 1991 kardinál.

Z literárnej činnosti: O pôvode človeka (1949), O kompetencii vied, Nad vznikom a vývojom života (1971), Záchrana v Kristovi (1982), Úvahy o človeku (1986), Vo svetle blahozvesti (1985), Kristov kňaz, O poslaní kňaza, Cirkev uprostred problémov, Cirkev v rozvoji (1987), Úvahy o človeku (1986, 1992), Tisíc rokov Slovenska s Cirkvou (Bratislava, Lúč 2004). Duchovná literatúra (Rok nad Posolstvom, Jánovo svedectvo, Nad Lukášovým evanjeliom, Ste svetlo sveta, Ježiš zďaleka i zblízka, Nad Starým zákonom, S úctou voči dejinám). Trojzväzkové dielo Od barbarskej noci bolo preložené aj do poľštiny, taliančiny, nemčiny, angličtiny i francúzštiny. Celá knižná tvorba predstavuje vyše 80 titulov kníh. [Personálnu bibliografiu vydala Tríbečská knižnica v Topoľčanoch (1998) a vydavateľstvo LÚČ v Bratislave (2005)]. O dvesto, tristo rokov po nás málokto si bude pamätať politika, prezidenta, alebo premiéra, no Ján Kardinál Korec zostane živým svetlom v našich dejinách aj naďalej (P. Šiška, blog).

Z myšlienok

·      Viera je dar Ducha, ktorého nám dáva vzkriesený Pán... Viera neodcudzuje človeka životu, lež mu dáva podstatný zmysel.

·      Bez Boha človek ľahko stráca svoju veľkosť... Človek jestvuje len cez Boha... Svet je znamením Boha.

·      Človek je na obraz Boží... Človek slobodne tvorí sám seba a dotvára svet. Človek je zodpovedný sám za seba a vo svojej slobode je zodpovedný i za svoj svet... Človek je vedomé ohnisko, ktoré pozoruje svet.

·      Ak pripúšťam Boha, uznávam, že svet má zmysel... Nebyť Boha, nebol by tu svet ani ja a ani my.

·      Ak žijete v pravde a podľa pravdy, ste vnútorne slobodní a v konečnom dôsledku šťastní.

·      Kresťanstvo a Cirkev so všetkými duchovnými hodnotami, s kultúrou, dejinami svätcov a inštitúciami služby, s prejavmi lásky, modlitieb i myslenia, s európskou civilizáciou, ktorú spolutvorilo, s mysliteľmi a univerzitami – to všetko je pre celý vesmír nenahraditeľných hodnôt. Napriek mnohým zlyhaniam, ktoré registrujeme aj v dejinách Cirkvi, kresťanstvo bolo, je a som presvedčený, že aj bude pre svet požehnaním.

(dmj)