Ihneď po slávnosti birmovania, ktorá bola v našej farnosti 1.9.2021, sa konala naša tradičná Mariánska púť v Topoľčanoch k úcte našej milostivej Piete Sedembolestnej Panny Márie. V jednotlivé dni od 2. do 5. septembra 2021 bol bohatý duchovný program. Celú púť sme chápali taktiež ako duchovnú prípravu na návštevu pápeža Františka na Slovensko (12.-15.9.2021). Veď jednak dva autobusy pútnikov z našej farnosti sa pripravovalo cestovať do Šaštína na púť k Sedembolestnej a za Svätým Otcom (15.9.2021) a potom premnohí veriaci jednotlivé pápežské slávenia mali v úmysle pozerať v priamych prenosoch.
Púť začala tradične vo štvrtok (2.9.2021) celodennou adoráciou a večerným slávením Eucharistie, ktorú celebroval vdp. Milan Čaniga, farár v Moravskom Svätom Jáne a šaštínsky dekan. Nakoľko uprostred leta 2021 zomrel kňaz - rodák z Topoľčian vdp. Ján Bujna, svätú omšu sme obetovali za neho.
Piatkový deň (3.9.2021) je typickým dňom k úcte Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu, ktorému boli venované i eucharistické slávenia daného dňa, vrátane zaužívaných pobožností. Večer mládežnícku sv. omšu celebroval vdp. Ivan Ružička, výkonný sekretár KBS a generálny koordinátor návštevy pápeža Františka na Slovensku. Všetkým prítomným vo svojom príhovore vysvetlil význam návštevy Svätého Otca v Slovenskej republike a poukázal na rozsiahlosť duchovnej i organizačnej prípravy tejto veľavýznamnej návštevy.
Sobota (4.9.2021) v našom programe patrí popoludní chorým, ktorí majú osobitnú sv. omšu, pri ktorej sa vysluhovala sviatosť pomazania chorých. A večer obľúbenej sv. omši k úcte Panne Márii spojenej s interesantným sviečkovým sprievodom a pobožnosťou hlavným námestím okolo kostola. Sv. omšu celebroval vdp. Štefan Kováč, autor uverejňovaných nedeľných zamyslení počas pandémie na našej farskej webovej stránke a koncelebrovalo viacero kňazov.
Púť vyvrcholila slávnostnou sv. omšou v nedeľu (5.9.2021) v areáli mariánskej svätyne farského kostola, ktorú celebroval trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Vo svojom obsažnom príhovore vysvetlil a aktualizoval do života sedem bolestí Panny Márie. Na túto sv. omšu prišlo veľmi veľa veriacich z mesta i blízkeho a ďalekého okolia. A ich mohutná prítomnosť bola zaiste pre každého povzbudením. Ďakujeme všetkým, ktorí nám s prípravou mariánskej púte pomáhali. A prosíme našu patrónku Sedembolestnú Pannu Máriu o mocného orodovanie a stálu ochranu. (DA)