PRAJEM SI

Nikdy sa nevzdávaj svojich snov. Všetko, čo má prísť, príde v pravý čas. Len ver!
15. September 2017

KEĎ SA S MAMOU ROZÍDETE…

Včera sa ma opýtala dcéra: „Oci, a keď sa rozídete s mamou, kto si nechá dve deti...
16. Máj 2017

VIDIEŤ BOHA

V ďalekej krajine žil raz jeden kráľ,ktorý...
08. Apríl 2017

NAJSTARŠÍ RUKOPIS BIBLIE V DIGITÁLNEJ FORME

Jeden z najstarších opisov Biblie na svete možno od 15. mája nájsť o kompletne na internete. Všetkých 43 strán teraz nájdeme na adrese www.e-manuscripts.org , ako oznámila Univerzitná knižnica Lipska. 400 uchovaných listov 1600 rokov starého rukopisu „Codex Sinaiticus“ sa má do roku 2009 úplne digitalizovať a skompletizovať do jedného celku v databanke....

Jeden z najstarších opisov Biblie na svete možno od 15. mája nájsť o kompletne na internete. Všetkých 43 strán teraz nájdeme na adrese www.e-manuscripts.org , ako oznámila Univerzitná knižnica Lipska. 400 uchovaných listov 1600 rokov starého rukopisu „Codex Sinaiticus“ sa má do roku 2009 úplne digitalizovať a skompletizovať do jedného celku v databanke.
Dnes sa nachádzajú časti gréckeho rukopisu na štyroch rôznych miestach. Sú to Britská knižnica - British Library v Londýne, Kláštor sv. Kataríny na egyptskom Sinajskom polostrove, Ruská národná knižnica v Petrohrade a Univerzitná knižnica Lipska. Tieto zariadenia spolupracujú na tomto projekte od roku 2005.
Plánuje sa aj tlačené vydanie faksimile, výstava a televízny dokumentárny film o Sinajskej Biblii. Codex Sinaiticus patrí spolu s rukopisom Codex Vaticanus k najstarším zachovaným opisom Biblie a je jediný s úplným znením Nového zákona. Dlhé stáročia sa nachádzal vo vlastníctve Kláštora sv. Kataríny na Sinaji, ktorý mu dal aj názov.
43 pergamenových hárkov Kódexu priniesol v roku 1844 nemecký teológ a odborník na orient Constantin von Tischendorf do Lipska. Ďalšie listy získal Tischendorf od kláštora v roku 1859 a daroval ich cárovi Alexandrovi II. pre Ruskú národnú knižnicu v Petrohrade. Až na 5 listov ich sovietska vláda v roku 1933 predala Britskému múzeu v Londýne. Odtiaľ išlo týchto 347 listov do Britskej knižnice. V roku 1975 sa v Kláštore sv. Kataríny našlo 11 ďalších, ale doteraz zostali nezverejnené. Pôvodne mal mať Kódex ešte asi 330 ďalších listov, ktoré patria k Starému zákonu. Dnes sa považujú za stratené.
Digitálna verzia presahuje iba zobrazenie textu, ktorý je písaný výlučne veľkými písmenami bez obrázkov. Užívatelia internetu a vedci si môžu stránky presúvať ako v digitálnom filme, môžu časti textu zväčšovať a nechať si zobraziť grécku transkripciu ako aj nemecký preklad.
Profesor starovekej histórie v Lipsku, Reinhold Scholl, je presvedčený, že digitalizácia Kódexu „rozprúdi výskumnú prácu“. Pretože pergamenové hárky sú veľmi citlivé a veľmi vzácne a tak sotva dostupné. Okrem toho na digitálnych stránkach možno rozoznať viac detailov ako na origináli. –zg-


KONTAKT

Farský úrad:
Tel. 038 / 53 263 02
e-mail: topfara@centrum.sk

Nemocničný mobil pre prípad zaopatrenia: 0904 / 009 524

MYŠLIENKA

Nech žiadna duša nepochybuje, hoci by bola najbiednejšia. Kým žije, každá môže dosiahnuť veľkú svätosť, lebo sila Božej milosti je veľká. Záleží len na nás, aby sme neodporovali Božiemu pôsobeniu.
Sv. Faustína I.
PRIHLÁSENIE
zobraziť znaky hesla
POKRSTÍME:
Dominik Kotešovský
Michal Macejka