PRAJEM SI

Nikdy sa nevzdávaj svojich snov. Všetko, čo má prísť, príde v pravý čas. Len ver!
15. September 2017

KEĎ SA S MAMOU ROZÍDETE…

Včera sa ma opýtala dcéra: „Oci, a keď sa rozídete s mamou, kto si nechá dve deti...
16. Máj 2017

VIDIEŤ BOHA

V ďalekej krajine žil raz jeden kráľ,ktorý...
08. Apríl 2017

STOLÁRSKA DIELŇA

V jednej dedinke bola dávno-pradávno jedna súkromná stolárska dielňa. Raz keď bol stolár na pochôdzke, zasadli pracovné nástroje ku porade.
 V jednej dedinke bola dávno-pradávno jedna súkromná stolárska dielňa. Raz keď bol stolár na pochôdzke, zasadli pracovné nástroje ku porade.


Zasadanie trvalo dlho a miestami bolo prerušované, ba až ostré. Išlo o vylúčenie niektorých členov rady z dôstojného spoločenstva nástrojov.

Prvý, kto sa ujal slova povedal:„Musíme vylúčiť našu sestru Pílku. Stále hryzie a škrípe zubami. Má najhryzavejšiu povahu na svete.“

Ktosi mu skočil do reči: „Medzi nami nemá miesto ani Hoblík. Je to nabrúsený puntičkár, ktorý poodiera všetko, čoho sa dotkne.“

„A čo brat Kladivo?“ zaprotestoval ďalší. „Má ťažkú a útočnú povahu. Tlčie hlava-nehlava a lezie všetkým na nervy. Vyhoďme ho!“

„A čo Klince? Dá sa žiť s takými pichľavými bytosťami? Nech idú preč oni. Aj s Pilníkom a Rašpľou. Žiť s nimi je večné utrpenie. A vyžeňme aj Šmirgeľ. Zdá sa, že jediný dôvod jeho existencie je škriabať blížneho.“

Tak sa stolárove nástroje dohadovali stále živšie a horlivejšie. Hovorili všetci, jeden cez druhého. Kladivo chcelo vylúčiť Pilník a Hoblík, a Pilník so Šmirgľom zase Klince a Kladivo, a tak ďalej. Na konci zasadania chceli všetci vylúčiť všetkých. Schôdzku znenazdania prerušil príchod stolára. Všetky nástroje zmåkli, keď videli ako stolár pristupuje k hoblici. Vzal do rúk dosku a prepílil ju hrdzavou Pílkou. Ohobľoval ju Hoblíkom, ktorý poodiera všetko, čoho sa dotkne. Potom prišiel rad na Sekeru, ktorá bez milosti osekáva všetko okolo seba. Ďalšia bola Rašpľa, s drsným jazykom a brat Šmirgeľ, ktorý škriabe a drhne.

Potom stolár siahol po Klincoch s pichľavou povahou a po Kladive, ktorí všetko bije po hlave.

Použil všetky svoje nástroje so všetkými násilníckymi vlastnosťami a urobil kolísku. Krásnu kolísku pre dieťatko, čo sa malo narodiť.

Sme rozdielni. Každý je iný a z pohľadu toho druhého možno príliš „drsný a pichľavý“. Možno náš pohľad nám bráni vidieť jedinečné postavenie toho druhého. Ak sa však pozrieme na ostatných z perspektívy Stolára-Tvorcu, zistíme akú úlohu máme v tomto živote a ako potrebujeme druhých na dokončenie Stolárovho zámeru. Preto sa pozerajme viac očami Stolára ako očami Nástrojov.


KONTAKT

Farský úrad:
Tel. 038 / 53 263 02
e-mail: topfara@centrum.sk

Nemocničný mobil pre prípad zaopatrenia: 0904 / 009 524

MYŠLIENKA

Nech žiadna duša nepochybuje, hoci by bola najbiednejšia. Kým žije, každá môže dosiahnuť veľkú svätosť, lebo sila Božej milosti je veľká. Záleží len na nás, aby sme neodporovali Božiemu pôsobeniu.
Sv. Faustína I.
PRIHLÁSENIE
zobraziť znaky hesla
POKRSTÍME:
Dominik Kotešovský
Michal Macejka